23.3 C
Craiova
vineri, 17 septembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitate51 de cazuri noi de COVID-19 în România

51 de cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.326 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

1.046.447 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 51 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2127610,01
2.Arad2368540,02
3.Argeș2747400,04
4.Bacău2609410,02
5.Bihor2928710
6.Bistrița-Năsăud1188420,03
7.Botoșani1419420,01
8.Brașov4368800,02
9.Brăila1330000,02
10.Buzău1258500,01
11.Caraș-Severin1149100,02
12.Călărași1006300,01
13.Cluj5763320,05
14.Constanța4297000,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250710,01
17.Dolj2670400,03
18.Galați2767000,03
19.Giurgiu1103100,03
20.Gorj921700,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2287600,02
23.Ialomița1079610,01
24.Iași4244950,03
25.Ilfov4514920,04
26.Maramureș2041900,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398410,02
29.Neamț1898910,02
30.Olt1462800,02
31.Prahova3547300,09
32.Satu Mare1301600,05
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651300,01
35.Suceava2422710,01
36.Teleorman1372210,01
37.Timiș5437810,04
38.Tulcea844310,03
39.Vaslui1599610,01
40.Vâlcea1645120,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București183780140,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

455*
6
TOTAL1.081.32651

13 persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 13 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT1
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0

TOTAL13

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Horoscopul de weekend

BerbecAi nevoie de mai multă atenție, validare, susținere, apreciere,...

ȘTIRI GdS