27.8 C
Craiova
luni, 21 iunie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate 133 de cazuri noi de COVID-19 în România

133 de cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, 10 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.427 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

1.043.604 pacienți au fost declarați vindecați, Grupul de Comunicare Strategică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 133 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2124360,25
2.Arad2364620,13
3.Argeș27396100,22
4.Bacău2604420,07
5.Bihor2925930,2
6.Bistrița-Năsăud1186620,08
7.Botoșani1416110,08
8.Brașov4365720,2
9.Brăila1328110,17
10.Buzău1257530,09
11.Caraș-Severin1146130,22
12.Călărași1004500,09
13.Cluj5750050,18
14.Constanța4292050,13
15.Covasna854550,11
16.Dâmbovița2248020,1
17.Dolj2660810,09
18.Galați2761960,17
19.Giurgiu1101310,11
20.Gorj920500,03
21.Harghita827110,11
22.Hunedoara22862-1**0,1
23.Ialomița1077320,11
24.Iași4237610,11
25.Ilfov4506840,17
26.Maramureș2037320,07
27.Mehedinți833100,1
28.Mureș2394030,12
29.Neamț18944100,17
30.Olt1459310,11
31.Prahova35302130,28
32.Satu Mare1297700,07
33.Sălaj1093500,12
34.Sibiu2648800,2
35.Suceava2419240,07
36.Teleorman1369530,11
37.Timiș5429640,13
38.Tulcea843100,11
39.Vaslui1597220,1
40.Vâlcea1641830,14
41.Vrancea1068330,09
42.Mun. București183521210,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe

462*
-3
TOTAL1.079.427133

54 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 54 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA4
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ3
14CONSTANŢA2
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI4
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ1
30NEAMŢ7
31OLT0
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA4
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA0

TOTAL54

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Șofer băut, urmărit de polițiști

Polițiștii doljeni au fost nevoiți să urmărească un șofer băut, care nu a oprit la semnalele oamenilor legii. Bărbatul avea o alcoolemie de 0.85 mg/l alcool pur în aerul expirat.

ȘTIRI GdS

O tranșă de peste 200.000 de doze de vaccin...

O nouă tranşă de peste 200.000 de doze de vaccin de la AstraZeneca va ajunge marți în România, notează Hotnews. Până acum, țara noastră a primit 3.165.200 doze de vaccin Vaxzevria, din care a folosit doar 835.780. Zeci de mii de flacoane de ser vor expira la sfârșitul acestei luni.

Absenteism istoric la alegerile regionale şi departamentale din Franţa

Absenteism istoric la alegerile regionale şi departamentale din Franţa. De asemenea, rezultatele sunt împărţite. Rassemblement National (Adunarea Naţională - RN), partidul de extremă dreapta al...

Ducele de Cambridge, William, împlinește 39 de ani

Ducele de Cambridge, William, împlinește astăzi 39 de ani. Cu această ocazie, Clarence House a distribuit pe reţelele de socializare o fotografie de arhivă...

Gorj: Sute de mașini pe Transalpina

Sute de mașini au luat cu asalt Transalpina în mini-vacanța de Rusalii. Sunt turiști din întreaga țară care tranzitează cea mai înaltă șosea din...

Evaluarea Națională 2021: Linie TELVERDE pentru semnalarea neregulilor

Evaluarea națională 2021 începe marți, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română. Ministerul Educației anunță că va exista o linie TELVERDE...

Coronavirus România: Câte decese au fost raportate în ultimele...

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) informează că în ultimele 24 de ore au fost raportate 65 de decese (36 bărbaţi şi 29 femei) la...