13.3 C
Craiova
miercuri, 19 mai, 2021
Știri de ultima oră Actualitate S-au înregistrat sub 1.000 de cazuri noi de COVID-19

S-au înregistrat sub 1.000 de cazuri noi de COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, 4 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.059.331 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

1.000.451 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 994 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20602251,88
2.Arad23301161,50
3.Argeș26612491,22
4.Bacău25728260,86
5.Bihor28487251,71
6.Bistrița-Năsăud11622121,11
7.Botoșani1390260,67
8.Brașov42927231,43
9.Brăila1300441,14
10.Buzău12272150,83
11.Caraș-Severin10996301,67
12.Călărași986270,89
13.Cluj563071472,03
14.Constanța42294331,26
15.Covasna8276121,55
16.Dâmbovița22175140,81
17.Dolj26153120,97
18.Galați27031671,18
19.Giurgiu10829120,91
20.Gorj911750,35
21.Harghita7994191,04
22.Hunedoara22471101,36
23.Ialomița10610130,95
24.Iași41729150,81
25.Ilfov44379192,17
26.Maramureș20141190,44
27.Mehedinți8099120,97
28.Mureș23395341,54
29.Neamț18397140,94
30.Olt1426920,85
31.Prahova34091521,51
32.Satu Mare1281640,71
33.Sălaj1071991,32
34.Sibiu25832151,59
35.Suceava23865180,38
36.Teleorman13391151,26
37.Timiș53509281,64
38.Tulcea821420,88
39.Vaslui15746120,50
40.Vâlcea1608171,18
41.Vrancea10432240,84
42.Mun. București1807392102,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe    915*-99 
TOTAL1.059.331994 

237 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 237 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD7
3ARGEŞ5
4BACĂU6
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI4
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ5
14CONSTANŢA12
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ4
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ 
21HARGHITA6
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA5
24IAŞI4
25ILFOV23
26MARAMUREŞ 
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI38
29MUREŞ7
30NEAMŢ3
31OLT7
32PRAHOVA10
33SĂLAJ4
34SATU MARE4
35SIBIU3
36SUCEAVA7
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA 
40VÂLCEA3
41VASLUI10
42VRANCEA11
 TOTAL237

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Horoscop

BerbecEste mult de lucru la serviciu, dar nu prea...

ȘTIRI GdS

Localități afectate de întreruperi de energie electrică din cauza...

104 echipe operative ale Distribuţie Oltenia şi ale prestatorilor externi se află în continuare în teren în vederea remedierii tuturor deficienţelor în alimentarea cu...

Varianta indiană a SARS-CoV-2, identificată la peste 35 de...

Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat că în România a fost confirmată varianta indiană a...
00:03:08

(VIDEO) Tumoră ovariană gigantă de 40 kg, extirpată în...

O tumoră ovariană uriașă, de 40 de kilograme, a fost extirpată de medicii de la Spitalul Militar „Dr Carol Davila” din București de la...

Carmen Marinescu, fosta şefă a Tribunalului Olt, eliberată condiționat

Fosta şefă a Tribunalului Olt Carmen Eugenia Marinescu, condamnată la opt ani de închisoare pentru corupţie, a obţinut în instanţă eliberarea condiţionată, soluţia fiind...

PSD a sesizat la CCR numirea directorilor generali interimari...

PSD a sesizat Curtea Constituţională în legătură cu Hotărârile Parlamentului privind numirea directorilor generali interimari ai SRTv şi SRR.În sesizările depuse, PSD menţionează că...

Coduri portocaliu și galben de inundații în 15 județe

Hidrologii au emis marţi după-amiaza un Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din 10 judeţe şi o avertizare Cod Galben pe râuri din 15...