27.9 C
Craiova
marți, 28 iunie, 2022
In curand, Gazeta de Sud, intr-un nou format! Urmareste-ne in fiecare zi si fii primul care afla noutatile!
Știri de ultima orăActualitateAproape 2.000 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, în România

Aproape 2.000 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, în România

Un număr de 1.850 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 35.400 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba20457542,23
2.Arad23182442,20
3.Argeș26432721,50
4.Bacău25599421,20
5.Bihor28301662,21
6.Bistrița-Năsăud11550211,52
7.Botoșani13846210,95
8.Brașov42736691,99
9.Brăila12912221,61
10.Buzău12198401,16
11.Caraș-Severin10881342,02
12.Călărași9814211,12
13.Cluj55974502,90
14.Constanța42109671,78
15.Covasna8213362,13
16.Dâmbovița22072281,00
17.Dolj25997531,18
18.Galați26911571,66
19.Giurgiu10778141,28
20.Gorj9093110,48
21.Harghita7913251,29
22.Hunedoara22362321,96
23.Ialomița10566131,30
24.Iași41615601,17
25.Ilfov44191812,85
26.Maramureș20079100,52
27.Mehedinți8038161,12
28.Mureș23193481,97
29.Neamț18269271,30
30.Olt14227531,22
31.Prahova33807871,86
32.Satu Mare12776131,08
33.Sălaj10655361,62
34.Sibiu25646462,03
35.Suceava23790150,44
36.Teleorman13320481,65
37.Timiș53292832,09
38.Tulcea8170131,23
39.Vaslui15675230,70
40.Vâlcea15983281,53
41.Vrancea10352211,09
42.Mun. București1796614263,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe  994*-176 
 TOTAL1.053.6291.850 

Până joi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.053.629 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, iar 985.827 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 7.341.747 de teste RT-PCR şi 883.749 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore, au fost efectuate 25.351 de teste RT-PCR (12.806 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 12.545 la cerere) şi 10.091 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 436 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS