9.7 C
Craiova
sâmbătă, 16 octombrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateScade numărul de infectări cu COVID-19, în România

Scade numărul de infectări cu COVID-19, în România

Un număr de 1.256 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 11.700 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba20298482,40
2.Arad23043252,47
3.Argeș26240421,66
4.Bacău25470331,33
5.Bihor28067252,52
6.Bistrița-Năsăud11452121,74
7.Botoșani13778201,04
8.Brașov42506372,25
9.Brăila12829111,79
10.Buzău12105151,23
11.Caraș-Severin10765342,10
12.Călărași9749191,20
13.Cluj556651033,29
14.Constanța41912462,01
15.Covasna810312,40
16.Dâmbovița21990281,10
17.Dolj25845281,29
18.Galați26741301,87
19.Giurgiu1073481,58
20.Gorj906660,52
21.Harghita784561,32
22.Hunedoara22238212,22
23.Ialomița10498211,48
24.Iași41442221,31
25.Ilfov439941103,39
26.Maramureș20034100,63
27.Mehedinți7979131,21
28.Mureș22968452,11
29.Neamț18153251,37
30.Olt14138151,30
31.Prahova33574372,02
32.Satu Mare1272031,14
33.Sălaj1059251,75
34.Sibiu25495332,20
35.Suceava23735170,52
36.Teleorman13196361,78
37.Timiș53037522,36
38.Tulcea812881,35
39.Vaslui1561580,81
40.Vâlcea15894241,75
41.Vrancea10286201,10
42.Mun. București1785872753,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1014*-121 
 TOTAL1.047.5201.256

Până sâmbătă, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.047.520 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, iar 975.703 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 7.269.119 de teste RT-PCR şi 853.355 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.599 de teste RT-PCR (3.973 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 2.626 la cerere) şi 5.115 teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 221 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Finalizarea proiectului „Achizitie de utilaje la SC SHOPPING JUNIOR...

SC SHOPPING JUNIOR SRL, în calitate de Beneficiar, anunță...

ȘTIRI GdS