26 C
Craiova
vineri, 7 mai, 2021
Știri de ultima oră Actualitate Numărul cazurilor de COVID-19 din România, în scădere

Numărul cazurilor de COVID-19 din România, în scădere

Un număr de 3.852 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 37.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba19699763,62
2.Arad222921143,48
3.Argeș255141102,51
4.Bacău24790881,93
5.Bihor270691483,27
6.Bistrița-Năsăud11103562,54
7.Botoșani13489391,68
8.Brașov415781584,06
9.Brăila12467622,57
10.Buzău11732661,82
11.Caraș-Severin10286612,23
12.Călărași9495321,89
13.Cluj540032745,80
14.Constanța409111513,50
15.Covasna7751642,96
16.Dâmbovița21615392,02
17.Dolj25230992,28
18.Galați259281322,99
19.Giurgiu10463312,72
20.Gorj8952261,04
21.Harghita7523311,40
22.Hunedoara21599903,96
23.Ialomița10241332,58
24.Iași406201682,11
25.Ilfov428791576,64
26.Maramureș19844171,10
27.Mehedinți7746181,84
28.Mureș221541132,69
29.Neamț17612721,91
30.Olt13738491,81
31.Prahova324521732,66
32.Satu Mare12447401,63
33.Sălaj10281242,45
34.Sibiu247791183,13
35.Suceava23481170,89
36.Teleorman12785662,89
37.Timiș518831663,89
38.Tulcea7917192,22
39.Vaslui15361371,38
40.Vâlcea154841062,80
41.Vrancea9985401,57
42.Mun. București1733958895,75
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1728*
-417
TOTAL1.020.3013.852

Până joi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.020.301 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

925.395 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi, a precizat GCS.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 7.061.866 de teste RT-PCR şi 749.153 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.132 teste RT-PCR (16.640 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 9.492 la cerere) şi 11.385 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 1.046 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

350 de focare active de pestă porcină africană, în...

350 de focare de pestă porcină africană (PPA) erau...

ȘTIRI GdS

350 de focare active de pestă porcină africană, în...

350 de focare de pestă porcină africană (PPA) erau active vineri pe teritoriul României, fiind afectate 153.397 de animale, informează Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară...

200 de tone de deşeuri, depistate în Portul Constanţa...

Peste 200 de tone de deşeuri au fost depistate în Portul Constanţa şi în Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu, acestea fiind returnate către...

CEO-ul Moderna se aşteaptă să apară mai multe variante...

Stephane Bancel, CEO-ul Moderna, a declarat joi că se aşteaptă să apară mai multe variante Covid-19 în lunile următoare, pe măsură ce emisfera sudică...

Toţi angajaţii din Arabia Saudită trebuie să fie vaccinaţi...

Toţi angajaţii din Arabia Saudită trebuie să fie vaccinaţi anti-Covid pentru a putea merge la muncă, au anunțat vineri, autoritățile. Măsura se referă atât...

Academia de Poliţie „Al. I. Cuza” se reorganizează

Ministerul Afacerilor Interne a organizat, vineri, o dezbatere publică despre proiectul ce propune reorganizarea studiilor de licenţă de la două facultăţi ale Academiei de...

Cîțu: Astăzi depășim 3,5 milioane persoane vaccinate în România

România depășește vineri 3,5 milioane persoane vaccinate în România, cu o doză sau două, transmite premierul Florin Cîțu pe pagina sa de Facebook. „Astăzi depășim...