18 C
Craiova
duminică, 9 mai, 2021
Știri de ultima oră Actualitate Coronavirus în România: Peste 4.000 de cazuri în ultimele 24 de ore

Coronavirus în România: Peste 4.000 de cazuri în ultimele 24 de ore

Un număr de 4.076 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 37.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba19623963,67
2.Arad221781363,52
3.Argeș25404612,61
4.Bacău24702871,97
5.Bihor269211503,29
6.Bistrița-Năsăud11047472,51
7.Botoșani13450611,69
8.Brașov414201294,14
9.Brăila12405722,57
10.Buzău11666641,85
11.Caraș-Severin10225812,23
12.Călărași9463402,00
13.Cluj537293145,90
14.Constanța407601693,56
15.Covasna7687782,93
16.Dâmbovița21576562,12
17.Dolj251311002,34
18.Galați257961233,06
19.Giurgiu10432382,80
20.Gorj8926151,04
21.Harghita7492541,39
22.Hunedoara21509673,98
23.Ialomița10208462,66
24.Iași404521052,14
25.Ilfov427221606,78
26.Maramureș19827391,11
27.Mehedinți7728341,88
28.Mureș220411412,70
29.Neamț17540921,93
30.Olt13689591,82
31.Prahova322791122,65
32.Satu Mare12407471,65
33.Sălaj10257402,46
34.Sibiu24661813,18
35.Suceava23464360,88
36.Teleorman12719782,89
37.Timiș517171653,93
38.Tulcea7898422,27
39.Vaslui15324431,37
40.Vâlcea15378272,90
41.Vrancea9945601,56
42.Mun. București1725066685,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe

2145
-37
TOTAL1.016.4494.076

Până miercuri, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.016.449 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

920.653 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi, a precizat GCS.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 7.035.734 de teste RT-PCR şi 737.768 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.409 de teste RT-PCR (16.775 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 9.634 la cerere) şi 10.797 teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 815 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

India: A doua zi cu peste 400.000 de cazuri...

India a înregistrat din nou, duminică, peste 400.000 de...

ȘTIRI GdS

India: A doua zi cu peste 400.000 de cazuri...

India a înregistrat din nou, duminică, peste 400.000 de noi cazuri de contaminare cu SARS-CoV-2, iar autorităţile din capitala Delhi şi din statul nordic...

Acțiune de informare privind vaccinarea în Parcul Romanescu. Au...

În această duminică, studenții Universității de Medicină și Farmacie Craiova le-au vorbit craiovenilor ce se plimbau prin Parcul "Nicolae Romanescu" despre beneficiile vaccinării împotriva...

ANT: Un tânăr de 17 ani în moarte cerebrală...

Un adolescent de 17 ani intrat în moarte cerebrală a salvat viaţa a patru necunoscuţi, după ce familia a fost de acord cu transplantul,...

Situația infectărilor și a vaccinărilor Covid în Dolj

37 de doljeni au fost confirmați cu noul coronavirus duminică, 9 mai, conform datelor transmise de autoritățile locale. La terapie intensivă sunt internați 38 de...

Sub 1000 de cazuri noi de coronavirus în România

857 de cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul COVID-19 ajungând la 1.066.111, din...

Incidența Covid în Craiova și localitățile din Dolj: Doar...

Comuna Măceșu de Sus este singura localitate doljeană care a rămas în scenariul roșu ca urmare a ratei de infectare cu noul coronavirus. Localitatea...