1.2 C
Craiova
vineri, 27 ianuarie, 2023
Știri de ultima orăActualitatePeste 6.000 de cazuri COVID-19 au fost înregistrate în România, în ultimele 24 de ore

Peste 6.000 de cazuri COVID-19 au fost înregistrate în România, în ultimele 24 de ore

Un număr de 6.204 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 40.000 de teste, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.

Până marţi, pe teritoriul României au fost confirmate 946.647 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Dintre acestea, 845.357 au fost declarate vindecate.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba181901083,68
2.Arad204011243,48
3.Argeș23694962,34
4.Bacău23173952,07
5.Bihor247751732,90
6.Bistrița-Năsăud10143622,28
7.Botoșani12653721,96
8.Brașov386372615,16
9.Brăila11472682,89
10.Buzău10748521,44
11.Caraș-Severin9436401,89
12.Călărași8846602,39
13.Cluj483274415,90
14.Constanța378921864,24
15.Covasna6923462,52
16.Dâmbovița20511982,69
17.Dolj23409592,89
18.Galați237611413,01
19.Giurgiu9630433,41
20.Gorj8553262,16
21.Harghita6978321,18
22.Hunedoara196371374,71
23.Ialomița9416742,37
24.Iași382901662,47
25.Ilfov392675719,12
26.Maramureș19239681,75
27.Mehedinți7170342,23
28.Mureș20279962,30
29.Neamț16367762,10
30.Olt12844411,77
31.Prahova300601402,04
32.Satu Mare11737802,29
33.Sălaj9622413,02
34.Sibiu230821153,43
35.Suceava22754601,04
36.Teleorman116121062,57
37.Timiș486382856,00
38.Tulcea7344562,30
39.Vaslui14579801,52
40.Vâlcea14170672,91
41.Vrancea9302531,27
42.Mun. București15834613317,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe4740*244 
 TOTAL946.6476.204

La nivel naţional, până la această dată au fost prelucrate 6.685.665 de teste RT-PCR şi 591.149 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore, au fost efectuate 27.234 de teste RT-PCR (17.254 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 9.980 la cerere) şi 13.153 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 1.443 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS