1 C
Craiova
joi, 25 februarie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate România: 3.382 de cazuri noi de COVID-19

România: 3.382 de cazuri noi de COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, 23 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 784.711 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

728.252 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.382 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba15225742,05
2.Arad16918721,37
3.Argeș20926410,57
4.Bacău19983451,09
5.Bihor20992760,79
6.Bistrița-Năsăud8660330,75
7.Botoșani10762521,12
8.Brașov313231442,51
9.Brăila9671180,6
10.Buzău9430240,6
11.Caraș-Severin8207220,88
12.Călărași7537140,7
13.Cluj389881282,41
14.Constanța31559841,26
15.Covasna5860190,68
16.Dâmbovița175311011,08
17.Dolj19031351,48
18.Galați20031670,94
19.Giurgiu7663210,83
20.Gorj6610551,48
21.Harghita6134280,57
22.Hunedoara15213931,98
23.Ialomița8113290,8
24.Iași33117830,77
25.Ilfov30681792,36
26.Maramureș163331693,04
27.Mehedinți5933190,73
28.Mureș17740130,89
29.Neamț13710460,94
30.Olt11187260,75
31.Prahova27042290,66
32.Satu Mare9560941,69
33.Sălaj7791281,52
34.Sibiu19689561,51
35.Suceava20650811,21
36.Teleorman9685261,11
37.Timiș374072874,1
38.Tulcea6344220,64
39.Vaslui12796390,9
40.Vâlcea11655440,97
41.Vrancea8113270,44
42.Mun. București1269183362,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe1993*603
TOTAL784.7113.382

858 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 858 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA32
2ARAD20
3ARGEŞ14
4BACĂU14
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI23
8BRĂILA4
9BRAŞOV30
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ18
14CONSTANŢA43
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ34
18GALAŢI17
19GIURGIU4
20GORJ44
21HARGHITA5
22HUNEDOARA35
23IALOMIŢA6
24IAŞI44
25ILFOV22
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI95
29MUREŞ14
30NEAMŢ31
31OLT15
32PRAHOVA12
33SĂLAJ20
34SATU MARE32
35SIBIU14
36SUCEAVA26
37TELEORMAN9
38TIMIŞ80
39TULCEA4
40VÂLCEA5
41VASLUI6
42VRANCEA18

Total858

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Tragedie în Olt: Tânăr de 20 de ani, găsit...

Tragedie în Olt: În această dimineață, un tânăr de...

ȘTIRI GdS

Tragedie în Olt: Tânăr de 20 de ani, găsit...

Tragedie în Olt: În această dimineață, un tânăr de 20 de ani a fost găsit mort lângă un un autoturism răsturnat, în apropierea căii...

Vremea se răceşte din nou în weekend

Vremea va fi frumoasă joi şi vineri, dar la sfârşitul săptămânii temperaturile încep să scadă. La munte se anunţă lapoviţă şi ninsoare, iar în...

Ce state sunt de acord cu introducerea ”pașapoartelor Covid”

International Air Transport Association (IATA), cea mai puternică organizație care reunește liniile aeriene din lume, a anunțat că dezvoltă o aplicație mobilă a ”...

Un bărbat s-a sinucis pentru că soţia nu i-a...

Un bărbat s-a sinucis deoarece soţia cu care era în divorţ nu i-a dat voie să intre în casă. Bărbatul avea un ordin de protecţie...

Parlamentul începe dezbaterea bugetului de stat pe acest an

Parlamentul începe joi dezbaterea proiectelor legii bugetului de stat şi legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2021, notează Agerpres. Guvernul a transmis marţi...

Australia a adoptat legea care obligă gigantii tehnologici să...

Parlamentul australian a adoptat joi legea care obligă giganţii tehnologici Facebook şi Google să plătească mass-media pentru preluările de conţinut, informează agerpres. Legea a fost...