15 C
Craiova
marți, 19 octombrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateRomânia: 2737 de noi cazuri de COVID-19

România: 2737 de noi cazuri de COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, pe teritoriul României, au fost confirmate 724.250 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

669.175 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.737 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13730471,49
2.Arad15638451,13
3.Argeș20180320,74
4.Bacău18571621,13
5.Bihor19959531,42
6.Bistrița-Năsăud8192311,00
7.Botoșani9756681,52
8.Brașov286041052,15
9.Brăila9284220,83
10.Buzău8951290,49
11.Caraș-Severin7626251,38
12.Călărași7125330,84
13.Cluj353111632,51
14.Constanța298031031,64
15.Covasna5532220,7
16.Dâmbovița16488641,11
17.Dolj17352901,13
18.Galați18733671,42
19.Giurgiu7257131,12
20.Gorj5717270,82
21.Harghita5785100,6
22.Hunedoara13521821,35
23.Ialomița7622410,89
24.Iași311211570,68
25.Ilfov283591342,5
26.Maramureș134791672,61
27.Mehedinți5537120,74
28.Mureș16595651,03
29.Neamț12633621,26
30.Olt10512190,51
31.Prahova25948650,91
32.Satu Mare8323641,61
33.Sălaj7130341,89
34.Sibiu18413421,07
35.Suceava187321401,77
36.Teleorman8933391,12
37.Timiș320691873,24
38.Tulcea605180,85
39.Vaslui11946571,03
40.Vâlcea10986331,11
41.Vrancea7729230,46
42.Mun. București1177486422,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe1269-447 
 TOTAL724.2502.737 

667 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 667 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD9
3ARGEŞ9
4BACĂU17
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI20
8BRĂILA5
9BRAŞOV16
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ27
14CONSTANŢA42
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ3
18GALAŢI15
19GIURGIU4
20GORJ14
21HARGHITA6
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA15
24IAŞI34
25ILFOV16
26MARAMUREŞ25
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI75
29MUREŞ18
30NEAMŢ7
31OLT13
32PRAHOVA18
33SĂLAJ8
34SATU MARE16
35SIBIU 
36SUCEAVA60
37TELEORMAN15
38TIMIŞ37
39TULCEA5
40VÂLCEA12
41VASLUI11
42VRANCEA5
  TOTAL667

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Craiova: Se schimbă timpii de așteptare la semaforul de...

Întrucât traficul rutier pe Calea București a crescut în...

ȘTIRI GdS