3.5 C
Craiova
sâmbătă, 6 martie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate România: 3.697 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2

România: 3.697 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, 12 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 676.968 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

605.045 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.697 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12876431,97
2.Arad14709511,49
3.Argeș19491611,67
4.Bacău17329901,6
5.Bihor188091011,97
6.Bistrița-Năsăud7769431,63
7.Botoșani8828501,47
8.Brașov266781322,76
9.Brăila88231072,06
10.Buzău8620120,94
11.Caraș-Severin6959592,15
12.Călărași6713231,46
13.Cluj322662943,68
14.Constanța280261272,97
15.Covasna5270251,01
16.Dâmbovița15606851,81
17.Dolj16191551,76
18.Galați173541242,42
19.Giurgiu6830321,64
20.Gorj5294220,76
21.Harghita5491200,59
22.Hunedoara12359641,48
23.Ialomița7220431,8
24.Iași291801901,49
25.Ilfov26247964,76
26.Maramureș117171132,42
27.Mehedinți5260201,16
28.Mureș15731531,43
29.Neamț11696531,45
30.Olt9955250,68
31.Prahova24890871,33
32.Satu Mare7431541,41
33.Sălaj6540261,73
34.Sibiu176741001,66
35.Suceava167961511,54
36.Teleorman8283641,83
37.Timiș286212254,12
38.Tulcea5707181,46
39.Vaslui11108651,76
40.Vâlcea10372411,64
41.Vrancea7364270,64
42.Mun. București1093456253,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe3540*1 
 TOTAL676.9683.697 

1.044 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.044 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD24
3ARGEŞ31
4BACĂU23
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI14
8BRĂILA5
9BRAŞOV29
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ66
14CONSTANŢA67
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA39
17DOLJ48
18GALAŢI35
19GIURGIU5
20GORJ10
21HARGHITA7
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA10
24IAŞI58
25ILFOV19
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI101
29MUREŞ27
30NEAMŢ48
31OLT15
32PRAHOVA64
33SĂLAJ11
34SATU MARE12
35SIBIU15
36SUCEAVA42
37TELEORMAN8
38TIMIŞ59
39TULCEA7
40VÂLCEA7
41VASLUI8
42VRANCEA3
 TOTAL1044

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Ouzounidis l-a „citit“ pe Croitoru. Vezi care a fost...

Universitatea Craiova și-a adjudecat victoria în fața formației FC...

ȘTIRI GdS

Ouzounidis l-a „citit“ pe Croitoru. Vezi care a fost...

Universitatea Craiova și-a adjudecat victoria în fața formației FC Botoșani cu 1-0, sâmbătă, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în etapa a 26-a din Liga 1....

Polițiștii din Olt, verificări la sânge: 1.400 de persoane...

Polițiștii din Olt, verificări la sânge: 1.400 de persoane în 24 de ore.

„U“ Craiova – FC Botoșani 1-0. E bine „leilor”,...

Vicecampioana României, Universitatea Craiova, s-a impus la limită, scor 1-0, în partida susținută sâmbătă, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în fața formației FC Botoșani. Meciul...

Încă trei decese din cauza coronavirusului în județul Gorj

Încă trei decese din cauza coronavirusului în județul Gorj.

Ce spune premierul Florin Cîțu despre o creștere a...

Premierul Florin Cîțu susține că nu vor crește taxele și nici nu vor fi introduse altele noi.