7.2 C
Craiova
miercuri, 14 aprilie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate România: 5.719 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19

România: 5.719 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19

Până astăzi, 6 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 654.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

586.764 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.719 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12587901,87
2.Arad14314761,18
3.Argeș190051221,61
4.Bacău167331211,29
5.Bihor182182071,84
6.Bistrița-Năsăud7561431,42
7.Botoșani8510751,43
8.Brașov258732062,57
9.Brăila8463751,98
10.Buzău8427610,92
11.Caraș-Severin6650871,75
12.Călărași6477401,22
13.Cluj308272293,09
14.Constanța270852932,87
15.Covasna5112410,79
16.Dâmbovița151571291,66
17.Dolj156121011,33
18.Galați165931701,72
19.Giurgiu6489471,59
20.Gorj5145200,58
21.Harghita5388230,46
22.Hunedoara119891141,33
23.Ialomița7025981,87
24.Iași281683581,13
25.Ilfov251372924,12
26.Maramureș111011161,82
27.Mehedinți5124311,16
28.Mureș15363811,25
29.Neamț11268551,07
30.Olt9625560,65
31.Prahova243651051,25
32.Satu Mare7201631,1
33.Sălaj6326471,12
34.Sibiu17233841,34
35.Suceava162041161,32
36.Teleorman7983791,72
37.Timiș271073853,31
38.Tulcea5544391,51
39.Vaslui107191191,67
40.Vâlcea10089831,39
41.Vrancea7204370,48
42.Mun. București1047629443,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe4244*161 
TOTAL654.0075.719 

728 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 728 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD18
3ARGEŞ18
4BACĂU13
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRĂILA6
9BRAŞOV24
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ45
14CONSTANŢA28
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ10
18GALAŢI35
19GIURGIU6
20GORJ14
21HARGHITA8
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA5
24IAŞI34
25ILFOV37
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI150
29MUREŞ9
30NEAMŢ16
31OLT11
32PRAHOVA15
33SĂLAJ1
34SATU MARE8
35SIBIU7
36SUCEAVA21
37TELEORMAN20
38TIMIŞ55
39TULCEA3
40VÂLCEA5
41VASLUI23
42VRANCEA7
 Total728

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Câte persoane au murit din cauza coronavirusului în România,...

Un număr de 164 de persoane infectate cu SARS-CoV-2...

ȘTIRI GdS

Câte persoane au murit din cauza coronavirusului în România,...

Un număr de 164 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, miercuri, de Grupul de Comunicare...

Coronavirus în România: Peste 4.000 de cazuri în ultimele...

Un număr de 4.076 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 37.000...

Ședință de criză la USR PLUS. Barna a refuzat...

Liderii USR PLUS au la această oră o ședință în care discută scenariile după demiterea ministrului Sănătății Vlad Voiculescu. Decizia premierului i-a luat în surprindere pe...

VIDEO Cîţu: Pentru a mă asigura că încrederea în...

Premierul Cițu argumenează că l-a demis pe Vlad Voiculescu din funcția de ministru al Sănătății pentru că în lupta cu pandemia este nevoie de...

Andrei Vaștag nu a fost făcut KO de accidentări...

Numele de Vaștag ne este cunoscut tuturor. Francisc sau Feri, cum îl alintă apropiații, a fost și este un nume de referință pentru boxul...

Comisia Europeană nu va reînnoi contractele cu AstraZeneca și...

Comisia Europeană a decis să nu prelungească, anul viitor, contractele pentru vaccinurile anti-Covid-19 produse de AstraZeneca și Johnson & Johnson, scrie cotidianul italian La Stampa, citat...