16.2 C
Știri de ultima orăActualitateScrimă (m): CS Universitatea Craiova, campioană națională pe echipe

Scrimă (m): CS Universitatea Craiova, campioană națională pe echipe

Spadasinii de la CS Universitatea Craiova au obținut titlul național, iar cei de la CSM Craiova (în dreapta) au urcat pe a treia treaptă a podiumului (foto: frscrimă)

După ce ieri spadasinii craioveni au cucerit trei medalii la Campionatul Național de tineret de la București, astăzi sportivii din Bănie au mai „înțepat” alte două medalii, în întrecerea pe echipe.
CS Universitatea Craiova, în componența Mario Persu, Ovidiu Pârvuleasa, Ionuț Trandafirecu și Ștefăniță Vâlceanu, a câștigat titlul de campioană națională, după ce a trecut în finală de CS UNEFS 1 București, scor 45-35.
Medaliile de bronz le-au revenit spadasinilor de la CSM Craiova (Bogdan Anghel, Tatian Bolboceanu, Ciprian Văduva, Mihai Zamfir), învingători în finala mică în fața celor de la CS Farul Constanța, scor 45-36.
La start s-au prezentat zece formații, dintre care și trei echipe de la LPS „Petrache Trișcu”, clasate pe locurile șase, șapte și zece.