10.3 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateStart în "Maratonul recunoştinţei" de la Târgu Jiu

Start în „Maratonul recunoştinţei” de la Târgu Jiu

„Maratonul recunoştinţei” de la Târgu Jiu, aflat la  cea de-a patra ediţie, a reunit astăzi la start zeci de competitori amatori şi profesionişti. Startul a fost dat de campioana olimpică de la Beijing, gorjeanca din comuna Turburea, Constantina Diţă Tomescu. Competiţia s-a constituit într-un moment de recunoştinţă pentru Armata Română care a dat jertfa supremă în Primul Război Mondial, recunoştinţă pentru sculptorul Constantin Brâncuşi şi recunoştinţă pentru Constantina Diţă, campioana olimpica în proba de maraton la Olimpiada de la Beijing 2008. În ziua de 17 august se împlinit exact 6 ani de la marea victorie la maraton, obţinută de Constantina Diţă la Beijing, 17 august fiind şi Ziua Maratonistului din Romania. Interesant este că exact la ora 07,30, când a fost dat startul în cursă, campioana olimpică trecea linia de sosire pe stadionul olimpic din Beijing şi primea medalia de aur pentru cea mai grea probă din atletism. Performanţa respectivă a adus-o în Cartea Recordurilor, având în vedere vârsta la care a câştigat medalia de aur la maratonul olimpic, respectiv peste 38 de ani. Amănunte despre acest maraton puteţi citi mâine în Gazeta de Sud.

Editor: Mariana Butnariu