Știri de ultima orăActualitateZgonea propune ca în faţa Parlamentului să fie arborate steagurile fiecărui judeţ

Zgonea propune ca în faţa Parlamentului să fie arborate steagurile fiecărui judeţ

Preşedintele Camerei, Valeriu Zgonea, a declarat că le-a propus colegilor din conducerea forului legislativ ca în faţa Parlamentului să fie arborate steagurile fiecărui judeţ, informează MediafaxZgonea le-a precizat ziariştilor că propunerea privind arborarea steagurilor judeţelor are la bază modelul pe care l-a văzut atunci când era student, după revoluţie, în anumite parlamente în care, timp de două săptămâni, erau ridicate mai sus steagurile unei anumite regiuni.

„Pentru mine, ca oltean, ar fi o mândrie ca să văd măcar o dată, timp de două săptămâni, arborat steagul judeţului Dolj”, a spus Valeriu Zgonea, arătând totodată că Harghita şi Covasna au heraldica şi simbolistica aprobată de statul român.
Zgonea a menţionat că şi reprezentanţii UDMR susţin proiectul propus de el.
El a mai afirmat că Parlamentul României nu intră în disputa privind arborarea de către Parlamentului Ungariei a steagului secuiesc.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS