15.5 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateHandbal (m) - România a ratat calificarea la turneul final al CM Under 21

Handbal (m) – România a ratat calificarea la turneul final al CM Under 21

Naţionala de handbal masculin tineret a României a ratat calificarea la turneul final al CM din Bosnia, încheind grupa a 7-a preliminară cu o victorie împotriva Israelului, scor 33-28 (17-18), informează Mediafax.

Tricolorii mici au obţinut două victorii, cu Turcia şi Israel, dar au pierdut derbiul grupei, cu Rusia, echipa care s-a şi calificat la turneul final.

Rezultatele complete ale grupei găzduite de Craiova sunt următoarele: Rusia-Israel 27-26, România-Turcia 27-26, România-Rusia 22-29, Turcia-Israel 18-34, Rusia-Turcia 40-24 şi România-Israel 33-28.

MVP-ul echipei României la turneul de la Craiova a fost portarul Ionuţ Iancu (HCM Constanţa).

Rusia a adunat 6 puncte în clasament şi a obţinut biletele pentru turneul final din Bosnia, care va avea loc între 14-28 iulie, în timp ce România s-a clasat pe locul secund (4), urmată de Israel (2) şi Turcia (0).