12 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Pandurii Târgu Jiu a învins CFR Cluj, scor 2-1, în etapa a IX-a a Ligii I

Fotbal – Pandurii Târgu Jiu a învins CFR Cluj, scor 2-1, în etapa a IX-a a Ligii I

Echipa Pandurii Târgu Jiu a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a IX-a a Ligii I, în urma căruia gorjenii au revenit pe primul loc al clasamentului, informează Mediafax. Golurile învingătorilor au fost marcate de Maxim ’50 şi Răduţ ’81, ambele din penalti, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Bastos, în minutul 52.

1-0: Maxim a transformat penaltiul acordat de Cristian Balaj pentru un fault comis de Sepsi asupra la Grigoraş.

1-1: Bastos a trecut uşor de Viera şi l-a învins pe Lazar cu un şut în forţă de la 16 metri.

2-1: Răduţ a transformat penaltiul acordat pentru un henţ în careu comis de Mureşan.

În minutul 43, antrenorul clujenilor, Ioan And one, a fost trimis în tribună pentru proteste.

În minutul 90+4, Cadu a primit direct cartonaşul roşu după ce l-a lovit intenţionat pe Nistor.

Pandurii Târgu Jiu: Lazăr – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Maxim (Rusu ’87), Nistor, Răduţ – Grigoraş, Lemnaru (Boutadjine ’68), Ibeh (Matulevicius ’59). Antrenor: Petre Grigoraş.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi (Nicoară ’64) – G. Mureşan, Godemeche (Luis Alberto ’71) – Aguirregaray (Rui Pedro ’86), Bastos, Camora – Bjelanovici. Antrenor: Ioan Andone.

Cartonaşe galbene: Viera ’58 / Bjelanovici ’28, Nicoară ’71, Ivo Pinto ’80, G. Mureşan ’90.

Cartonaş roşu: Cadu ’90+4.

Arbitri: Cristian Balaj (central) – Cristian Nica, Radu Ghinguleac (asistenţi) – Florin Marcu (rezervă).

Observatori: Cornel Sorescu, Paul Mincu.