9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - FC Vaslui a fost învinsă de Fenerbahce, scor 1-4, şi a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

Fotbal – FC Vaslui a fost învinsă de Fenerbahce, scor 1-4, şi a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

Formaţia FC Vaslui a fost învinsă, miercuri seară, la Piatra Neamţ, cu scorul de 4-1 (1-1), de echipa turcă Fenerbahce, în manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, şi a ratat calificarea în play-off-ul competiţiei, informează Medafax. Golurile învingătorior au fost marcate de Caner Erkin ’12, Kuyt ’71, ’76 şi Sow ’90+2. Pentru FC Vaslui a înscris Marius Niculae, în minutul 15.

0-1: Caner a deschis scorul cu o lovitură de cap din şase metri, după o centrare a lui Gokhan Gonul;

1-1: Marius Niculae a egalat după o centrare a lui Sânmărtean, cu un şut la colţul lung din aproximativ şase metri;

1-2: Kuyt a trimis mingea în poarta gazdelor, cu un şut din 13 metri, după o centrare de pe dreapta a lui Gokhan Gonul;

1-3: Kuyt a marcat de la aproximativ patru metri, după o pasă de pe stânga de la Alex;

1-4: Sow a stabilit scorul final cu un şut de la 16 metri.

În minutul 52, centralul Sergei Karasev a acordat penalti pentru FC Vaslui la un henţ în careu al oaspeţilor, dar lovitura de la 11 metri, executată de N’Doye, a fost apărată de Volkan.

FC Vaslui: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – Caue (Sburlea ’73, N’Doye (R. Costin ’79) – Antal (Zsiga ’83), N. Stanciu, Sânmărtean – M. Niculae. Antrenor: Marius Şumudică.

Fenerbahce: Volkan Demirel – Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Hasan Ali Kaldîrîm – Mehmet Topuz, Cristian, Selcuk Şahin, Caner Erkin (Stoch ’61) – Alex (Mehmet Topal ’82), Kuyt (Sow ’86). Antrenor: Aykut Kocaman.

Cartonaşe galbene: N’Doye ’40, Milanov ’75 / Caner Erkin ’42, H.A. Kaldîrîm, Stoch ’73

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Rusia, formată din Sergei Karasev (central), Tikhon Kalugin, Dmitri Mosyakin (asistenţi) şi Vitali Meshkov (rezervă).

În tur, săptămâna trecută, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

În minutul 35, suporterii echipei Fenerbahce au aprins torţe şi le-au aruncat în spatele porţii apărate de Volkan. Forţele de ordine au intervenit şi i-au calmat rapid pe fani.