6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateJO de la Londra: Constantina Diţă, locul 86, Lidia Şimon, locul 45, la maraton

JO de la Londra: Constantina Diţă, locul 86, Lidia Şimon, locul 45, la maraton

Sportiva Constantina Diţă, campioană olimpică în 2008, a încheiat pe locul 86 proba de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, în timp ce cealaltă româncă din concurs, Lidia Şimon, a ocupat locul 45, informează Mediafax.

Constantina Diţă a terminat maratonul după două ore, 41 de minute şi 34 de secunde.

Şimon a încheiat cursa în două ore, 32 de minute şi 46 de secunde, cea mai bună performanţă a sa în acest sezon.

Campioană olimpică la maraton a devenit etiopianca Tiki Gelana, care a încheiat proba în două ore, 23 de minute şi şapte secunde, urmată de sportiva din Kenya, Priscah Jeptoo (2 h 23:12.), şi de rusoaica Tatyana Petrova Arkhipova (2 h 23:29.).

Gelana, în vârstă de 24 de ani, este nepoata lui Gezahegne Abera, campion olimpic la masculin la maraton, la Sydney, în 2000.