10.6 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateJO de la Londra - România-Ungaria, scor 15-17, în grupa B la polo

JO de la Londra – România-Ungaria, scor 15-17, în grupa B la polo

Naţionala de polo a României a fost învinsă, joi, de campioana olimpică Ungaria, scor 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3), în cea de-a treia partidă din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra, informează Mediafax. Confruntare dificilă în meciul de joi, nu doar prin prisma diferenţei de valoare, cât şi a faptului că antrenorul României, Kovacs Istvan, lupta împotriva propriei naţii. „Astăzi sunt roman”, a spus tehnicianul, înaintea partidei cu campioana olimpică, Ungaria, care venea după un debut nefast, cu două înfrângeri.

România a fost cea care a deschis „balul”, prin Kadar Kalman, după 42 de secunde de joc, 1-0. Egalarea a venit rapid, dar şi preluarea conducerii de către Ungaria, 1-2 (min. 3). Un minut mai târziu, 1-3, urmat de 2-3 şi 3-3, după golurile lui Negrean şi Ghiban, pentru ca prima repriză să se încheie cu cu 9 goluri, scor 4-5.

Ambele echipe au arătat ambiţie, dar totuşi Ungaria a dictat ritmul, tricolorii fiind nevoiţi să alerge după egalare: după 4-6 a urmat 5-6 şi 6-6 în minutul 12, după golul lui Kadar. Meciul a continuat pe muchie de cuţit, 7-7 şi 8-8 (min. 15), dublă Buşilă. La pauza mare, 9-9, Ghiban stabilind scorul după două reprize.

La reluare, Biros şi Madaras au marcat primele goluri, 9-11 (min. 18), România arătând slăbiciune. Cosmin Radu a redus diferenţa, 10-11, dar Ungaria a mărit avantajul, 10-13 (min. 21). A fost repriza în care s-a produs schimbarea de atitudine, Ungaria arătând din ce în ce mai încrezătoare, iar România, cu moralul din ce în ce mai slăbit. După 11-14 la ultima pauză, campioana olimpică nu a mai putut fi ajunsă, în pofida eforturilor României. Ungaria a bifat prima victorie la JO, chiar cu România, într-un meci spectaculos, în care s-au marcat 32 goluri, scor final 15-17.

Marcatorii partidei:

România – Buşilă 3 goluri, Ghiban 3, Kadar 2, Diaconu 2, Matei 2, Negrean 2, C. Radu 1

Ungaria – Madaras 5 goluri, Biros 3, Hosnyanszky 3, Szivos 2, Kiss 2, Kasas 1, Varga 1.

În primele două partide din grupa B, tricolorii au obţinut o victorie, în faţa Marii Britanii, cu scor 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1), respectiv o înfrângere, cu vicecampioana olimpică SUA, scor 8-10, (3-3, 2-1, 0-3, 3-3).

În continuare, România va întâlni vicecampioana europeană Muntenegru (4 august) şi câştigătoarea Ligii Mondiale Serbia (6 august).

Competiţia olimpică de polo se desfăşoară între 29 iulie şi 12 august.

Conform regulamentului, după disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, de unde câştigătoarele vor juca semifinale şi, ulterior, finala mică şi finala mare.

La ediţia din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria.

Naţionala de polo a României a participat ultima dată la JO în 1996, la Atlanta (locul 9), cea de la Londra fiind a noua participare din istorie. Cea mai bună performanţă tricoloră la nivel olimpic este locul patru, la JO din 1976.