7.3 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - CFR Cluj şi FC Vaslui au obţinut rezultate bune miercuri seară, în Liga Campionilor

Fotbal – CFR Cluj şi FC Vaslui au obţinut rezultate bune miercuri seară, în Liga Campionilor

Echipa CFR Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia cehă Slovan Liberec, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Unicul gol al partidei a fost înscris de Cadu, în minutul 53, din penalti.

În minutul 52, Kapetanos i-a luat faţa fundaşului Martin Toth, iar fundaşul formaţiei slovace l-a faultat pe atacantul grec. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Cadu.

În minutul 29, Slovan Liberec a lovit bara prin Sural, care a şutat de la nouă metri lateral dreapta în stânga lui Felgueiras.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – Deac, G. Mureşan (Sare ’46), Vass (Edimar ’78), Bastos (Valente ’80) – Kapetanos, Sougou.

Antrenor: Ioan Andone.

Slovan Liberec: Bicik – Kusnir (Liulka ’46), Toth, Kelici, Fleisman – Vacha, Bosancici – Sural, Stajner (Morozenko ’89), Breznanik – Hadasciok (Blazek ’67).

Antrenor: Jaroslav Silhavy.

Cartonaşe galbene: Deac ’63, Rada ’70, Camora ’88 / Breznanik ’26, Toth ’52, Hadasciok ’61.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Turcia, avându-l la centru pe Bulent Yildirim, ajutat la cele două linii de Cem Satman şi Erdinci Sezertam, în timp ce Bariş Simsek a fost rezervă.

Partida retur va avea loc pe 8 august, de la ora 20.00, la Liberec.

Moldovenii au condus la Istanbul

Cealaltă formaţie romnă prezentă în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, FC Vaslui, a remizat cu Fenerbahce, scor 1-1, în Turcia. Moldovenii au deschis scorul prin Antal, în minutul 75, turcii reuşind egalarea prin Bekir Irtegun, în minutul 90.

Fenerbahce Istanbul: Volkan Demirel – Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Ali Kaldirim – Mehmet Topal (Sow ’79), Cristian – Kuyt, Alex, Stoch (Caner Erkin ’62) – Semih Senturk (Mehmet Topuz ’46).

Antrenor: Aykut Kocaman.

FC Vaslui: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – N’Doye, Caue – Antal (Buhăescu ’88), Stanciu (Sburlea ’60), Sânmărtean – M. Niculae (R. Costin ’81).

Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Egemen Korkmaz ’22, Cristian ’27, Alex ’44, Bekir Irtegun ’83 / Sburlea ’83.

Arbitri: Antonio Mateu Lahoz (central) – Pau Cebrian Devis, Jon Nunez Fernandez (asistenţi) – Jose Luis Gonzalez Gonzalez (rezervă) – toţi Spania.

La partida de la Istanbul au asistat aproximativ 45.000 de spectatori.

Partida retur se va disputa pe 8 august, de la ora 21.00, la Piatra Neamţ.