22.3 C
Craiova
vineri, 4 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitatePompierii doljeni au intervenit la zece incendii în 24 de ore

Pompierii doljeni au intervenit la zece incendii în 24 de ore

Pompierii doljeni au fost solicitaţi să intervină ieri la zece incendii, după cum urmează:
– la ora 11.28, Detaşamentul 1 Pompieri Craiova a intervenit cu o autospecială pentru stingerea unui incendiu izbucnit la gunoi menajer, în mun. Craiova, str. Bucovăţ, nr. 76, cauza fiind flacără (foc deschis în spaţii deschise)
– la ora 13.32, Sceţia Pompieri Segarcea a intervenit cu o autospecială pentru stingerea unui incendiu izbucnit la gunoi menajer, în com. Valea Stanciului. La intervenţie a participat şi S.V.S.U. Valea Stanciului (un voluntar) şi 5 cetăţeni, cauza fiind flacără (foc deschis în spaţii deschise);
– la ora 13.44, Secţia Pompieri Segarcea a intervenit cu o autospecială pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mirişte, în com. Cerăt. La intervenţie a participat şi S.V.S.U. Cerăt (4 voluntari).
– la ora 14.31, Secţia Pompieri Băileşti a intervenit cu o autospecială pentru stingerea unui incendiu izbucnit în cimitirul din com. Afumaţi, sat Covei. La intervenţie a participat şi S.V.S.U. Afumaţi (5 voluntari).
– la ora 15.52, Secţia Pompieri Craiova a intervenit cu două autospeciale pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe un teren aparţinând S.C. Esssortrans S.A., în com. Brădeşti.
– la ora 16.01, Secţia Pompieri Băileşti a intervenit cu o autospecială pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mirişte, pe un teren proprietatea cetăţeanului Lucian M., din com. Izvoare. La intervenţie a participat şi S.V.S.U. Izvoare (1 voluntar).
– la ora 18.18, Detaşamentul 2 Pompieri Craiova a intervenit cu două autospeciale pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe un teren aparţinând com. Cârcea.
8. la ora 18:27, Secţia Pompieri Băileşti a intervenit cu trei autospeciale pentru stingerea unui incendiu izbucnit la gospodăria cetăţeanului Virgil U., din com Izvoare., de la care s-a propagat şi la alte gospodării. La intervenţie a participat şi S.V.S.U. Izvoare (2 voluntari) şi 25 cetăţeni. Au ars: 5 m gard scândură, aprox. 10 mp vegetaţie uscată (Virgil U.); aprox. 3 t. plante furajere (fân), un adăpost de păsări (aprox. 10 mp), 2 mc lemn de foc (Victoria S.); 12 t. plante furajere (4 t. lucernă, 5 t. fân, 2 t. coceni, 1 t. paie), 2 mc lemn de foc, un adăpost animale (aprox. 9 mp), 15 m gard scândură (Gheorghe P.); un şopron (aprox. 16 mp), 1 pătul (aprox. 24 mp) (Nicolae F.);
– la ora 19.27, Detaşamanetul Pompieri Calafat a intervenit cu o autospecială pentru stingerea unui incendiu izbucnit vegetaţia uscată de pe margine căii ferate , între staţiile C.F.R. Moţăţei-Gară şi Maglavit. Cauza: efect termic (ţigară aruncată la întâmplare);
Au ars: aprox. 800 mp vegetaţie uscată şi sau degradat 32 traverse de cale ferată, iar circulaţia pe calea ferată nu a fost afectată şi nici întreruptă
– la ora 20:17, Detaşamentul Pompieri Calafat a intervenit cu o autospecială pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetaţie uscată pe un teren viran aparţinând Primăriei Poiana Mare. La intervenţie a participat şi S.V.S.U. Poiana Mare (o autospecială şi 4 voluntari).
Cauza: efect termic (ţigară aruncată la întâmplare); au ars: aprox. 10 ha vegetaţie uscată..

 

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS