17.3 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Germania a învins Grecia, scor 4-2, şi s-a calificat în semifinalele CE

Fotbal – Germania a învins Grecia, scor 4-2, şi s-a calificat în semifinalele CE

Naţionala Germaniei a învins, vineri seară, la Gdansk, cu scorul de 4-2 (1-0), reprezentativa Greciei, în al doilea sfert de finală din cadrul Campionatului European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.
Pentru Germania au marcat Phillip Lahm ’39, Sami Khedira ’61, Miroslav Klose ’68 şi Marco Reus ’74, iar pentru Grecia au înscris Giorgios Samaras ’55 şi Dimitris Salpingidis ’89 (penalti).
Germania: Neuer – Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Reus (Gotze ’80), Ozil, Schurrle (Muller ’67) – Klose (Gomez ’80). Selecţioner: Joachim Löw
Grecia: Sifakis – Torosidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas (Fotakis ’46) – Makos (Liberopoulos ’72), Maniatis – Ninis (Gekas ’46), Katsouranis, Samaras – Salpingidis. Antrenor: Fernando Santos.
Arbitri: Damir Skomina (centru) – Primoz Arhar, Matej Zunici (asistenţi) – Slavko Vincici, Matej Jug (asistenţi suplimentari) – toţi Slovenia – Stephane Lannoy (rezervă) – Franţa
Germania va întâlni în semifinale, la 27 iunie, la Varşovia, câştigătoarea sfertului de finală dintre Anglia şi Italia.
La meci a asistat şi cancelarul Germaniei, Angela Merkel.