Știri de ultima orăActualitateProtocol de colaborare între sistemele penitenciare din România şi Algeria

Protocol de colaborare între sistemele penitenciare din România şi Algeria

Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP) din România şi Direcţia Generală de Administraţie Penitenciară şi Reinserţie din Republica Algeriană Democratică şi Populară au semnat astăzi un protocol de colaborare. Potrivit Agerpres.ro, scopul acestuia este acela de de a crea un cadru care să permită schimbul de experienţă între specialiştii celor două sisteme, în vederea îmbogăţirii practicilor instituţionale şi a calităţii programelor de reinserţie socială a celor aflaţi în custodia celor două instituţii.

Cele două sisteme penitenciare îşi vor acorda reciproc asistenţă şi vor asigura o cooperare eficientă în vederea dezvoltării următoarelor domenii de activitate: efectuarea unor vizite de lucru în vederea schimbului de experienţă şi bune practici în domenii de interes; delegarea de experţi pentru consultanţă şi efectuarea expertizelor, la solicitarea uneia dintre părţi; organizarea unor stagii de practică bilaterale pentru personalul de penitenciare din cele două sisteme penitenciare; susţinerea unor cursuri de către lectori români şi algerieni, specialişti în diverse domenii de activitate specifice sistemului penitenciar; diseminarea de informaţii din domenii precum siguranţa deţinerii, formarea profesională a personalului, reintegrarea socială a persoanelor private de libertate, managementul penitenciar şi tehnologia informaţiilor şi comunicaţiilor; organizarea, în comun, a unor conferinţe şi seminarii de specialitate în domenii de interes pentru cele două sisteme penitenciare.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS