Știri de ultima orăActualitatePrima probă de bacalaureat începe astăzi la ora 12.00

Prima probă de bacalaureat începe astăzi la ora 12.00

Examenul de bacalaureat începe astăzi, cu proba orala la limba şi literatura română, pentru care s-au înscris 200.000 de candidaţi, aceştia urmand să intre în sălile de examen de la ora 12.00, în ordinea afişată, respectând criteriul alfabetic şi ora prevăzută pentru fiecare grupă. Subiectele la proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba şi literatura română au un grad de complexitate care să permită tratarea lor integrală în maximum 10-15 minute.
Acestea cuprind texte literare şi nonliterare, funcţionale şi nonfunctionale, precum şi itemi corespunzători descriptorilor de competenţe din programele pentru bacalaureat, potrivit Ministerului Educaţiei. După ce intră în sala de examen, candidaţii extrag un bilet şi primesc hârtie ştampilată pentru ciorna. Fiecare candidat va avea la dispoziţie 15 minute pentru pregătirea răspunsurilor, iar pentru susţinerea acestora în faţa comisiei, alte 10-15 minute. În timpul examenului de bacalaureat candidaţii nu pot inta în sălile de examen cu manuale, dicţionare, notiţe, însemnări şi alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, precum şi cu telefoane mobile sau cu orice mijloc electronic de comunicare. Candidaţii prinşi cu astfel de materiale vor fi eliminaţi din examen de către preşedintele comisiei, indiferent dacă acestea au fost sau nu folosite. Candidaţii care nu se prezintă la testele orale pot participa la probele scrise, însă nu pot promova examenul de bacalaureat. Rezultatul obţinut de fiecare candidat la proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română nu va fi exprimat prin note sau prin calificativ admis/respins, ci prin stabilirea nivelului de competenţa, respectiv mediu, avansat şi experimentat.
Proba orală la limba română de la prima sesiune a examenului de bacalaureat 2012 va avea loc luni, marţi şi miercuri. În perioada 13-15 iunie va avea loc evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă, candidaţii urmând să susţină proba la limbile croată, maghiară, germană, sârbă, slovacă, turcă şi ucraineană.
Evaluarea competenţelor digitale se va desfăşura în perioada 15-18 iunie, iar evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţionala, între 25 şi 27 iunie. Probele scrise ale examenului naţional de bacalaureat încep în 2 iulie cu testarea la limba şi literatura română.
Candidaţi vor susţine în 3 iulie proba scrisă de limba şi literatura maternă, în 4 iulie proba obligatorie a profilului şi în 6 iulie proba la alegere a profilului şi specializării.
În 8 iulie vor fi afişate rezultatele, iar în 9 iulie, între orele 8.00 şi 12.00, vor fi depuse contestaţiile. În perioada 10 -12 iulie va avea loc soluţionarea contestaţiilor, iar în 13 iulie vor fi afişate rezultatele finale.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS