Nici un deţinut de la Penitenciarului de Minori şi Tineri Craiova nu va putea vota duminică la alegerile locale, a anunţat astăzi penitenciarul într-un comunicat. Conform hotărârii Biroului Electoral Central, persoanele aflate în executarea unei pedepse privative de libertate, dar care nu şi-au pierdut drepturile electorale, votează prin intermediul urnei speciale, numai dacă au domiciliul în raza teritorială a secţiei de votare unde se află penitenciarul sau locul de detenţie.
Nici una din persoanele private de libertate cu drept de vot aflate în custodia Penitenciarului de Minori şi Tineri Craiova nu îndeplineşte criteriile stabilite prin dispoziţiile Hotărârii BEC nr. 21/H/02.05.2012, respectiv nu au domiciliul în raza teritorială a secţiei de votare unde se află sediul unităţii penitenciare.

