Ambasadorul Greciei la București, Georgios Poukamisas, a declarat, într-un interviu acordat agenţiei NewsIn că ”instinctul” său îi spune că OTE nu se va retrage din RomTelecom, ipoteză vehiculată în presa elenă.
”Nu dețin informații în acest sens, dar investiția din România este bună și a fost întărită de prezența Deutsche Telekom în acționariatul OTE. Îmi amintesc 2010, când au existat zvonuri despre retragerea băncilor grecești din România. În pofida dificultăților, băncile grecești continuă să fie prezente în România. E adevărat că se confruntă cu probleme, dar au rămas aici. Acesta nu e un răspuns, dar instinctul îmi spune că OTE nu se va retrage din RomTelecom. Până una alta, pe agenda OTE se află fuziunea cu operatorul Cosmote, nu retragerea de pe piață”, a precizat diplomatul.
Cât despre celelalte companii grecești aflate în România, Georgios Poukamisas a declarat că prezența lor aici a fost stimulată de criză.

