18.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Bayern Munchen a eliminat Real Madrid şi s-a calificat în finala Ligii Campionilor

Fotbal – Bayern Munchen a eliminat Real Madrid şi s-a calificat în finala Ligii Campionilor

Formaţia Bayern Munchen s-a calificat în finala Ligii Campionilor, în urma victoriei, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare, din meciul cu Real Madrid, de pe Santiago Bernabeu, din manşa secundă a semifinalelor competiţiei, informează Mediafax.

La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost de 2-1 pentru Real, după ce în tur Bayern câştigase tot cu 2-1, astfel că partida a ajuns în prelungiri. Golurile au fost marcat de Cristiano Ronaldo '6 (penalti) şi '14 pentru Real Madrid, în timp ce pentru Bayern a înscris prin Robben '27 (penalti).

La loviturile de departajare, pentru Real a marcat Xabi Alonso, iar Cristiano Ronaldo, Kaka şi Sergio Ramos au ratat.

Pentru Bayern au marcat Alaba, Gomez şi Schweinsteiger, iar Kroos şi Lahm au ratat.

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo – Xabi Alonso, Khedira – Di Maria (Kaka '75), Özil (Granero '111), Ronaldo – Benzema (Higuain'106). Antrenor: Jose Mourinho

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba – Schweinsteiger, Luiz Gustavo – Robben, Kroos, Ribéry (Muller '95) – Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes

Meciul a fost condus de o brigadă din Ungaria, cu Viktor Kassai la centru, ajutat la cele două linii de Gabor Erös şi György Ring, în timp ce Mihaly Fabian a fost rezervă.

Asistenţi suplimentari au fost István Vad şi Tamás Bognar.