9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateHaltere - România a obţinut zece medalii la CE din Turcia

Haltere – România a obţinut zece medalii la CE din Turcia

Delegaţia României a obţinut zece medalii la Campionatul European de haltere din Turcia, ultimul sportiv tricolor din concurs, Marius Danciu, nereuşind sâmbătă să urce pe podium, informează Mediafax.

La smuls, Marius Danciu a trecut cu bine de prima încercare, la 168 de kilograme, dar a ratat următoarele două, la 171 şi 172 kilograme, ocupând locul 10.

La aruncat, Danciu a ridicat 195 de kilograme, din a doua încercare, iar la a treia a ratat, la 201 kilograme, clasându-se pe locul 13, iar la total pe poziţia a 9-a.

Delegaţia României încheie CE din Turcia cu un bilanţ de 10 medalii, obţinute după cum urmează:

– Florin Croitoru (62 kg) – argint la smuls

– Răzvan Martin (77 kg) – aur la smuls, argint la aruncat şi total

– Roxana Cocoş (69 kg) – argint la aruncat şi total, bronz la smuls

– Gabriel Sîncrăian (85 kg) – bronz la smuls, aruncat şi total.

La CE din Turcia, România a fost reprezentată de zece sportivi, cinci băieţi şi cinci fete, obiectivul fiind cucerirea a două medalii.