22 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - România a remizat cu Uruguay, scor 1-1, într-un meci amical

Fotbal – România a remizat cu Uruguay, scor 1-1, într-un meci amical

Echipa naţională a României a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu reprezentativa Uruguayului, campioana la zi a Americii de Sud, într-un meci amical disputat pe Arena Naţională. Uruguayenii au deschis scorul prin Cavani, în minutul 2, "tricolorii" reuşind egalarea prin Bogdan Stancu, în minutul 50.

0-1: Cavani a înscris cu un şut plasat de la 17 metri puţin lateral dreapta la colţul lung al porţii apărate de Tătăruşanu.

1-1: Torje a centrat din partea dreaptă şi Bogdan Stancu a înscris cu o lovitură de cap de la 6 metri.

Fiecare echipă a avut câte o bară în prima repriză, uruguayenii prin Cavani şi "tricolorii" prin Marius Niculae.

România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, Goian, Latovlevici (Găman '60) – Pintilii (Bourceanu '46) – Torje, Neagu (C. Lazăr '46), D. Niculae (B. Stancu '46), Mutu (Tănase '75) – M. Niculae (Marica '46). Selecţioner: Victor Piţurcă.

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira (Fucile '46), Lugano, Godin, Caceres – Gargano (A. Gonzalez '68), A. Rios (Eguren '77), Ramirez – Cavani (Abreu '60), Suarez, Forlan. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Cartonaşe galbene: Goian '71, B. Stancu '83 / Fucile '73, Godin '78.

Partida a fost arbitrată la centru de ungurul Viktor Kassai.

La partida de pe Arena Naţională au asistat aproximativ 20.000 de spectatori.

Câteva sute de suporteri de la Peluza Sud au scandat în timpul partidei "La puşcărie, Mitică la puşcărie" şi "Mircea Sandu eşti o mizerie".

De asemenea, pe parcursul meciului portarul Ciprian Tătăruşanu a fost huiduit, fluierat şi ironizat la apropae fiecare atingere a mingei de suporterii prezenţi în tribune.

La începutul reprizei secunde, suporterii de la Peluza Sud au afişat un banner pe care scria: "FRF=RMGC". Stewarzii şi jandarmii au intervenit pe a confisca bannerul din mâinile suporterilor şi au avut loc incidente între cele două părţi.