29.3 C
miercuri, 5 iunie, 2024
Știri de ultima orăActualitateTenis - Alexandra Cadanţu a pierdut finala de la Monterrey, dar a intrat în Top 100

Tenis – Alexandra Cadanţu a pierdut finala de la Monterrey, dar a intrat în Top 100

Alexandra Cadanţu a pierdut finala turneului de la Monterrey (Mexic), dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari, informează Mediafax. Românca, aflată pentru prima oară în finala unui turneul WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră şi 21 de minute, de Timea Babos (Ungaria), poziţia 107 în ierarhia mondială, care trecuse în turul doi de Sorana Cîrstea.
Pentru performanţa reuşită la Monterrey, Alexandra Cadanţu va primi 200 de puncte WTA şi un cec în valoare de 19.000 de dolari, în timp ce Babos va încasa 37.000 de dolari şi 280 de puncte WTA. Jucătoarea din România a intrat astfel în Top 100, ajungînd pe locul 82 WTA, după ce la începutul turneului s-a aflat pe 110 WTA.
Proba de dublu de la Monterrey a fost câştigată de perechea italiană Sara Errani/Roberta Vinci, care a trecut, în ultimul act al competiţiei, cu scorul de 6-2, 7-6 (8/6), de cuplul Kimiko Date-Krumm/Shuai Zhang (Japonia/China).