6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal – România a câştigat amicalul cu Kryvbas, scor 2-1

Fotbal – România a câştigat amicalul cu Kryvbas, scor 2-1

Echipa naţională a României a câştigat şi cel de-al doilea meci de pregătire din cadrul turneului din Antalya, împotriva celor de la Kryvbas Krivoi Rog, scor 2-1, datorită „dublei“ reuşite de veteranul Marius Niculae. Atacantul lui Dinamo a deschis scorul în minutul 14, îndeplinind o simplă formalitate de la 17 metri de poarta ucrainenilor, în timp ce golgeterul lui Kryvbas, Samodin, a egalat înainte de pauză cu o lovitură de cap (‘42). „Săgeată“a adus victoria tricolorilor cu ajutorul unui gol superb, înscris din „foarfecă“, în minutul 47.

România: Bălgrădean – Râpă, Luchin, Dr. Gigore, Sepsi – Neagu, Bourceanu – M. Roman, Marinescu, Bumba – M. Niculae. Au mai jucat: Papp, Grecu, Goga, Mărkuş, Pintilii. Selecţioner: Victor Piţurcă.

În prima partidă amicală de pe pământ turcesc, tricolorii au trecut cu 4-0 de naţionala Turkmenistanului, prin golurile înscrise de Marius Niculae (2) şi Cristi Tănase (2).

Următorul meci al naţionalei lui Victor Piţurcă este amicalul cu Uruguay, programat la finalul lunii februarie.