19.8 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateBaschet (m) - România - Belarus, scor 65-85, în ultimul meci din preliminariile CE

Baschet (m) – România – Belarus, scor 65-85, în ultimul meci din preliminariile CE

Naţionala masculină de baschet a României a fost învinsă de selecţionata Belarus cu scorul de 85-65 (19-18, 21-12, 30-19, 15-16), miercuri seara, în Sala Sporturilor ''Horia Demian'' din Cluj-Napoca, în ultimul său meci din preliminariile Campionatului European, Divizia B, informează Agerpres. Tricolorii, în continuare fără trei piese de bază, plecate în China, la Universiadă (Moldoveanu, Nicoară, Mandache), au ţinut piept adversarilor doar în primul sfert. Belarus a avut apoi 20 de minute foarte bune, în care s-a desprins decisiv pe tabela de marcaj.
Carl John Neumann a folosit lotul: Adrian Tudor 3 recuperări, 4 pase decisive, Mihail-Octavian Paul 5 puncte, 4 pd, Ionuţ Drăguşin 14 p, 3 rec, Tudor Dumitrescu 9 p, 2 pd, Paul Chetreanu Don 5 p, 2 rec, 4 pd, Andrei Căpuşan 12 p, 5 rec, 2 pd, Ioan Pop 2 p, 1 pd, Teodor Jucan 7 p, 2 rec, 2 pd, Cristian Jakab 6 p, 3 rec, 1 pd, Mihai Silvăşan 5 p, 2 rec, 5 pd.
De la oaspeţi s-au remarcat Kudravţov 16 p, 5 rec, 7 pd, Korşuk 11 p, Parahovski 10 p, 5 rec, Ulianko 10 p, 5 rec, Paliaşciuk 10 p, 3 rec.
În clasamentul final al Grupei B, Suedia (128-61 cu Azerbaidjan) a terminat pe primul loc, cu 15 puncte, urmată de Azerbaidjan, 13 p, Belarus, 12 p, România, 12 p, Albania, 8 p.