19.5 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal – FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor

Fotbal – FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor

FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor, după ce a învins formaţia engleză Manchester United cu scorul de 3-1 (1-1), sâmbătă seara, în finala jucată pe stadionul „Wembley“ din Londra.

FC Barcelona a deschis scorul în minutul 27, prin Pedro Rodriguez, care l-a învins pe Van der Sar cu un şut la colţul scurt, după ce a primit o pasă excelentă de la Xavi. Manchester a restabilit egalitatea în minutul 34, prin Wayne Rooney, după o combinaţie cu Ryan Giggs. Barca şi-a majorat diferenţa, scor 2-1, după ce Lionel Messi l-a surprins pe portarul Van der Sar cu un şut din afara careului (‘54). Scorul final l-a stabilit David Villa, care a făcut 3-1 după un şut la vinclu, de la aproximativ 18 metri (‘69).

Liga Campionilor

FC Barcelona – Manchester United 3-1 (1-1)

Stadion „Wembley“ – Londra.

Au marcat: Pedro ’27, Messi ’54, Villa ‘69 / Rooney ‘34.

FC Barcelona: Valdes – Alves (‘88, Puyol), Mascherano, Piqué, Abidal – Busquets, Xavi, Iniesta – Villa (’86, Keita), Messi, Pedro (‘90+2, Afellay). Antrenor: Josep Guardiola.

Manchester United: Van der Saar – Fabio (’68, Nani), Rio Ferdinand, Vidic, Evra – Valencia, Carrick ('76, Scholes), Giggs, Park – Rooney – Hernandez. Antrenor: Alex Ferguson.

Cartonaşe galbene: Carrick ’61, Valencia ‘79 / Dani Alves ‘59.

Au arbitrat: Viktor Kassai – Gabor Ero, Gyorgy Rin, Mihaly Fabian, Tamas Bogna; Istvan Vad (toţi din Ungaria).