27.8 C
luni, 3 iunie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: România a debutat cu o remiză, scor 1-1 cu Cehia, la CE under-17

Fotbal: România a debutat cu o remiză, scor 1-1 cu Cehia, la CE under-17

Echipa naţională under-17 a României a terminat la egalitate, marţi, la Belgrad, scor 1-1 (0-0), cu reprezentativa similară a Cehiei, în primul meci al grupei B de la Campionatul European din Serbia, informeaza mediafax.ro.

"Tricolorii" au deschis scorul prin Himcinschi, în minutul 52, cehii reuşind egalarea prin Salasovic, în minutul 78.

Selecţionerul Adrian Văsâi a folosit următoarea formulă de echipă: Brănescu – Mişu (Birău '69), Mitache, Ţîru, Puţanu – Schuller, Vaştag, Bumba, Petrescu (Păiuş '51) – Roşu, Himcinschi (Buia '71).

În celălalt meci al grupei, selecţionata Olandei a trecut, cu scorul de 2-0 (0-0), de formaţia Germaniei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Rekik '50 şi Ebecilio '76.

Vineri, de la ora 18.00, în etapa a doua a grupei B se vor disputa meciurile Germania – Cehia şi Olanda – România.