17.9 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal – FC Vaslui - Universitatea Craiova, scor 2-1, în etapa a 29-a din Liga I

Fotbal – FC Vaslui – Universitatea Craiova, scor 2-1, în etapa a 29-a din Liga I

Formaţia Universitatea Craiova a fost învinsă, în deplasare, de FC Vaslui, scor 1-2, într-un meci din cadrul etapei a 29-a din Liga I. Golurile învingătorilor au fost marcate de Dorel Stoica (’14-autogol) şi Wesley (’82), pentru formaţia din Bănie înscriind Subotic (’41).

În minutul 14, FC Vaslui a deschis scorul printr-un autogol al lui Dorel Stoica, acesta trimiţând în propria poartă după o centrare a lui Annang. Subotici a restabilit egalitatea în minutul 41, după ce a marcat cu un şut puternic în stânga lui Kuciak. În minutul 43, Buleică (Universitatea Craiova) a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Wesley a adus victoria vasluienilor în minutul 82, când a transformat o lovitură liberă de la circa 20 de metri.

FC Vaslui – Universitatea Craiova 2-1

Stadion „Municipal“, spectatori: 6.000.

Au marcat: D. Stoica (’14-autogol), Wesley (’82) / Subotic (’41).

FC Vaslui: Kuciak – Milanov, Papp, Cânu, Annang – Costin – Campano ('72, Bălace), Wesley, Gerlem ('46, Milislavljevici) – Adailton, Temwanjera ('59, Yero Bello). Antrenor: Viorel Hizo.

Universitatea Craiova: Lung jr – Dănănae, D. Stoica, Zoro, Buşu – Lopes, Nicolae – Stoianof ('46, Gângioveanu), Prepeliţă ('85, Ologu), Buleică – Subotici ('70, Firţulescu). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Costin '50, Milislavljevici '90+2 / Prepeliţă '60, Buşu '29, Stoianof '31, Dănănae '35, Buleică '40, '43, Lung '73, Ologu '90+1.

Cartonaş roşu: Buleică '43.

Au arbitrate: Cristian Sava – Florin Ungureanu, Vladimir Urzică; Emil Voicu.

Observatori: Pavel Peniu, Constantin Zotta.