14.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Real Madrid şi Schalke 04 s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Fotbal – Real Madrid şi Schalke 04 s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Echipa spaniolă Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul general de 5-0, formaţia engleză Tottenham Hotspur, în întâlnirea din sferturile de finală ale competiţiei. Real Madrid a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Cristiano Ronaldo, în minutul 50. În tur, la Madrid, „galacticii“ se impuseseră cu 4-0.

Tottenham Hotspur: Gomes – Corluka, Gallas, Dawson, Assou-Ekotto – Lennon ('61, Defoe), Huddlestone ('71, Sandro), Modrici ('83, Kranjcar), Bale – Van der Vaart – Pavliucenko. Antrenor: Harry Redknapp.

Real Madrid: Casillas – Sergio Ramos ('57, Granero), Carvalho, Albiol, Arbeloa – Xabi Alonso ('75, Benzema), Khedira – C. Ronaldo ('65, Kaka), Ozil, Marcelo – Adebayor. Antrenor: Jose Mourinho.

În semifinale, Real Madrid va întâlni echipa spaniolă FC Barcelona. Prima manşă va avea loc la Madrid (26 sau 27 aprilie), returul fiind programat la Barcelona (3 sau 4 mai).

În cealaltă confruntare, Schalke 04 a învins pe teren propriu, cu 2-1 (1-0), pe Inter Milano, deţinătoarea trofeului, şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor cu scorul general de 7-3. Golurile învingătorilor au fost marcate de Raul '45 şi Howedes '81, pentru oaspeţii înscriind Thiago Motta, în minutul 49.

Mijlocaşul Ciprian Deac nu a fost convocat pentru acest meci la Schalke, în timp ce fundaşul Cristian Chivu (Inter Milano) a fost suspendat după ce a fost eliminat în prima manşă. În tur, la Milano, Schalke s-a impus cu scorul de 5-2.

Schalke 04: Neuer – Uchida, Metzelder, Howedes, Sarpei – Baumjohann ('73, Draxler), Matip, Papadopoulos, Jurado ('87, Schmitz) – Raul, Edu ('77, Charisteas). Antrenor: Ralf Rangnick.

Inter Milano: Julio Cesar – Maicon, Lucio, Ranocchia, Nagatomo – Stankovici ('46, Pandev), Thiago Motta, Zanetti – Sneijder ('80, Coutinho) – Eto'o, Milito. Antrenor: Leonardo.

În semifinale, Schalke 04 va întâlni echipa engleză Manchester United. Prima manşă va avea loc la Gelsenkierchen (26 sau 27 aprilie), returul fiind programat la Manchester (3 sau 4 mai).