22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - FC Porto a eliminat-o pe Spartak Moscova şi s-a calificat în semifinalele Ligii Europa

Fotbal – FC Porto a eliminat-o pe Spartak Moscova şi s-a calificat în semifinalele Ligii Europa

Echipa portugheză FC Porto s-a calificat în semifinalele Ligii Europa, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 5-2 (2-0), formaţia rusă Spartak Moscova, în manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Europa, informează Mediafax. Golurile învingătorilor au fost marcate de Hulk '28, C. Rodriguez '45+2, Guarin '47, Falcao '54 şi Ruben Micael '89, în timp ce pentru gazde au înscris Dziuba '52 şi Ari '72. Fundaşul Cristian Săpunaru a început meciul ca rezervă şi a intrat pe teren în minutul 28, în locul lui Fucile. În tur, FC Porto s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 5-1.

Spartak Moscova: Dikan – K. Kombarov ('46, D. Kombarov), Suchy, Şeşukov, Makeev – Rafael Carioca ('69, Ibson) – McGeady ('46, Ari), Dziuba, Alex, Iakovlev – Wellinton. Antrenor: Valeri Karpin.

FC Porto: Helton – Fucile ('28, Săpunaru), Rolando, Otamendi, A. Pereira – Guarin, Fernando, Moutinho ('46, Ruben Micael) – Hulk, Falcao ('73, J. Rodriguez), C. Rodriguez. Antrenor: Andre Villas-Boas.

În semifinale, FC Porto va întâlni învingătoarea dublei manşe dintre formaţiile Twente Enschede şi Villarreal. În tur, Villarreal s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 5-1.