16.7 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Academia de Fotbal „Gică Popescu“, în finala Cupei „Hagi Danone“

Fotbal – Academia de Fotbal „Gică Popescu“, în finala Cupei „Hagi Danone“

Echipa Academiei de Fotbal „Gică Popescu“ din Craiova s-a calificat la turneul final al Cupei „Hagi Danone“, după ce a câştigat, duminică, faza zonală, disputată pe terenul de la „Hanul Doctorului“. Fotbaliştii craioveni, pregătiţi de Dumitru Barbu, au trecut în finală de FC Caracal (Olt), scor 4-0, golurile fiind marcate de Enache, Neciu, Băluţă şi Guşatu.
Lotul a fost alcătuit din jucătorii: Alexandru Nedeianu, Tudor Băluţă, Radu Boboc, Robert Neciu, Kim Hery, Alexandru Dinu, Remus Enache, Alexandru Gheorghe, Răzvan Popescu, Alexandru Butoi, Robert Văduva, Cristian Guşatu, Mihai Bonciog şi Remus Trancă.
Alexandru Gheorghe a fost declarat cel mai tehnic jucător, iar Tudor Băluţă – jucătorul turneului.
Rezultate complete: Grupa A: „GP“ Craiova – CSS Alexandria 3-1, „GP“ Craiova – FC Caracal 3-0, FC Caracal – CSS Alexandria 2-0; Grupa B: FC Argeş – CSS Petrolul Târgovişte 3-0, FC Argeş – CSM Vâlcea 0-0, CSS Petrolul Târgovişte – CSM Vâlcea 0-3; semifinale: „GP“ Craiova – FC Argeş 2-0, FC Caracal – CSM Vâlcea 2-1; finala: „GP“ Craiova – FC Caracal 4-0.
Finala competiţiei va avea loc la Timişoara, în perioada 29 mai – 1 iunie, şi va reuni opt echipe, câştigătoarele turneelor zonale.