23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - România a învins Luxemburg, scor 3-1, şi a obţinut prima victorie în preliminariile Euro-2012

Fotbal – România a învins Luxemburg, scor 3-1, şi a obţinut prima victorie în preliminariile Euro-2012

Echipa naţională a României a învins, marţi, la Piatra Neamţ, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Luxemburgului şi a obţinut prima victorie în Grupa D a preliminariilor Campionatului European din 2012. Cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, prin Gerson (’22), care a preluat în careu şi a marcat cu un şut din 10 metri. Replica tricolorilor a venit în minutul 25, Adrian Mutu restabilind egalitatea cu un şut din 14 metri, după o pasă bună venită de la Gabi Mureşan, scor 1-1. Atacantul Fiorentinei a adus România în avantaj în minutul 68, Torje a centrat, iar Mutu a reluat cu capul din şase metri, scor 2-1. Rezultatul final l-a stabilit Ianis Zicu, care a reluat imparabil, cu capul, o centrare venită din corner (‘78).

Înainte de începerea partidei s-a ţinut un minut de reculegere în memoria victimelor cutremurului din Japonia.

România – Luxemburg 3-1

Stadion „Ceahlăul“ – Piatra Neamţ, spectatori:12.000.

Au marcat: Mutu ’25, ’68, Zicu ’78 / Gerson ’22.

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Tamaş ('65, D. Goian), Gardoş, Raţ – G. Mureşan, Ropotan – B. Stancu ('46, Torje), Mutu ('84, Alexe), Zicu – Marica. Selecţioner: Răzvan Lucescu.

Luxemburg: Joubert – Schnell ('90, Martino), Blaise, Hoffmann, Mutsch – Payal, Gerson ('58, Da Mota), Peters, Bettmer ('81, Laterza) – Joachim, Leweck. Antrenor: Luc Holtz.

Cartonaşe galbene: Tamaş '36, Ropotan '87 / Blaise '18, Mutsch '82.

Au arbitrat: Huseyin Gocek – Serkan Ok, Aleks Tascioglu (Turcia).