14.2 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Naţionala Under-17 a României s-a calificat la CE din 2011

Fotbal – Naţionala Under-17 a României s-a calificat la CE din 2011

Echipa naţională Under-17 a României s-a calificat la Campionatul European din 2011, după ce a învins, marţi, la Szombathely, cu scorul de 2-1 (2-0), reprezentativa similară a Ungariei, informează mediafax.ro. Golurile „tricolorilor“ au fost marcate de Filip '2 şi Roşu '34, în timp ce pentru gazde a înscrus Szecsi, în minutul 74.

În minutul 80, ultimul al jocului, Ungaria a ratat o lovitură de pedeapsă prin acelaşi Szecsi.

Selecţionerul României Under-17, Adrian Văsâi, a folosit următoarea formulă de echipă: Brănescu – Mişu, Mitache, Ţîru, Puţanu – Filip, Buia ('45, Vaştag), Neag, Petrescu – Roşu ('60, Bumba), Himcinschi ('77, Iancu).

În celălalt meci al grupei formaţia Rusiei a învins, cu scorul de 2-0, echipa Islandei.

Turneul final al Campionatului European din Serbia va avea loc în perioada 3-15 mai 2011.