23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: România – Cipru 5-4, după penaltiuri

Fotbal: România – Cipru 5-4, după penaltiuri

Echipa naţională a României a învins, miercuri seara, la Paralimni, reprezentativa ţării gazdă, Cipru, cu scorul de 5-4 (0-0, 1-1), după lovituri de departajare, în finala mică a turneului Cyprus Cup.

Gabriel Torje a deschis scorul în minutul 55, gazdele egalând prin Michael Konstantinou (84), după o gafă de proporţii a lui Dragoş Grigore.

La loviturile de departajare, România a ratat o singură dată (Gigel Bucur), iar ciprioţii de două ori (Michail şi Avraam), Râpă marcând golul decisiv.

In finala mare de la Cyprus Cup, Ucraina s-a impus cu 5-4 in fata Suediei, dupa penaltiuri, la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul fiind 1-1.

Romania: Tatarusanu – Rapa, Tamas, Dragos Grigore, Salageanu (Rat) – Torje, Ropotan, Florescu, Zicu (G. Bucur) – Marica, Bogdan Stancu (S. Ilie).