19.5 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateHandbal (f): SCM Craiova, învinsă de Oltchim Râmnicu Vâlcea cu 40-25

Handbal (f): SCM Craiova, învinsă de Oltchim Râmnicu Vâlcea cu 40-25

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a câştigat astăzi disputa cu SCM Craiova, scor 40-25 (16-13), din cadrul primei etape din returul Ligii  Naţionale. Partida s-a desfăşurat în Sala Polivalentă din Drobeta Turnu Severin, acolo unde formaţia din Bănie îşi dispută meciurile de pe teren propriu.

Publicul severinean, venit în număr mare, a avut parte de un spectacol agreabil. Prima repriză a fost echilibrată, craiovencele dând o replică dârză campioanei, iar la pauză Oltchim avea un avans de doar trei goluri. În repriza secundă, ''galacticele'' s-au desprins, permiţându-şi să joace la spectacol.
După succesul de la Severin, Oltchim rămâne pe primul loc în clasament, în timp ce SCM Craiova ocupă poziţia a 12-a.