17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitate Fotbal: Naţionala de tineret a României a învins Rusia cu 3-0

Fotbal: Naţionala de tineret a României a învins Rusia cu 3-0

Echipa naţională de tineret a României a învins, vineri, pe teren propriu, la Botoşani, reprezentativa similară a Rusiei, scor 3-0 (2-0), în penultimul joc din grupa 1 a preliminariilor Campionatului European Under 21, asigurându-şi calificarea în play-off-ul pentru turneul final din iunie 2011.

Bicfalvi a deschis scorul în minutul 27, cu un şut din careul mic, după un corner executat de pe partea stângă de Mihai Costea şi o prelungire a lui Găman.

În minutul 36, Bicfalvi i-a pasat pe partea dreaptă lui Neagu, acesta a centrat şi Sburlea a împins mingea de la doi metri în poartă.

Cu patru minute înainte de final, Bicfalvi i-a pasat, de pe partea stângă, lui Hora, iar acesta a stabilit scorul final, cu un şut plasat.

România: 1. Lung – 2. Rîpă, 3. Papp, 5. Găman, 4. Bărboianu – 6. Gardoş, 8. Bicfalvi (16. Chiricheş '90) – 7. Sburlea (17. A. Ionescu '77), 15. I. Neagu, 10. M. Costea (18. Hora '63) – 9. Ganea. Antrenor: Emil Săndoi.

Rusia: 1. Pesiakov – 17. Parşivliuk, 16. Makeev, 15. Ivanov (2. A. Denisov '78), 5. Şennikov – 9. Gabulov – 13. Baliaikin, 6. Sapeta (19. Diadiun '46), 11. Mamaev, 7. Ionov (4. Termnikov '54) – 10. Dziuba. Antrenor: Igor Kolivanov.

Cartonaşe galbene: I. Neagu '10, Rîpă '55, Bărboianu '72 / Termnikov '61, Makeev '77.

Arbitri: Jiri Jech (central) – Emil Ubias, Patrik Filipek (asistenţi) – Radek Prihoda (rezervă) – toţi din Cehia.

În aceeaşi grupă, sâmbătă se vor disputa meciurile Andorra – Letonia şi Republica Moldova – Insulele Feroe.