16.7 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Steaua - Universitatea Craiova 2-1

Fotbal: Steaua – Universitatea Craiova 2-1

Universitatea Craiova a pierdut, cu 2-1 (0-0), partida disputată în Ghencea, cu Steaua, în etapa a doua a Ligii 1. Alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 51, prin fundașul bulgar Iliev, care a trimis balonul în plasă cu capul, în urma unei lovituri de colț. Știința a avut apoi un gol anulat eronat pe motiv de ofsaid.  Steaua egalat în minutul 67 prin Bogdan Stancu, tot în urma unui corner, iar golul victoriei gazdelor a fost înscris de Surdu în minutul 78, atacantul stelist trimițând mingea în plasă de la cîțiva metri după ce aceasta lovise stâlpul porții din dreapta lui Lung. Universitatea Craiova rămâne cu un singur punct după două meciuri și va juca în runda a treia tot în deplasare, cu Victoria Brănești.

Pe stadionul din Ghencea, în fața a 25.000 de spectatori, au evoluat următoarele formații:

Steaua: Tătăruşanu – Emeghara, Abrudan, G. Alves, Latovlevici – D. Stoica – Nicoliţă, Păcurar (min. 67 Surdu), Răduţ, Tănase – Stancu (min. 82 Bicfalvi). Antrenor: Victor Piţurcă.

Universitatea Craiova: Lung jr. – Dănănae, Găman, Iliev, Ciucă – Bărboianu, Dilevski (min. 83 Al. Pițurcă) – Prepeliţă, Gargorov (min. 75 Wobay), Mihai Costea –  Dina (min.70 Stoianof). Antrenor: Aurică Țicleanu.

A arbitrat: Marius Avram.