12 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateCiclism: Bulgarul Yovcev a câştigat prima etapă din Turului României

Ciclism: Bulgarul Yovcev a câştigat prima etapă din Turului României

Rutierul bulgar Yovcho Yovcev, de la echipa Cycling Team Friuli (Italia), a câştigat, duminică, prima etapă a Turului Ciclist al României, disputată pe traseul Alba Iulia – Aiud – Iernut – Târgu Mureş.
După cum informează mediafax.ro, bulgarul a terminat cei 118 kilometri ai cursei în 2 ore, 42 de minute şi 27 de secunde, urmând ca acesta să poarte în etapa următoare şi tricoul galben al competiţiei.
Locul secund a fost ocupat de ucraineanul Artur Ţvietkov (Athlet Ucraina), care a terminat cursa în acelaşi timp cu primul clasat, cei doi fiind despărţiţi la fotografia de final.
Ultima treapă a podiumului a fost ocupată de italianul Fabio Masotti, de la echipa San Marco Concrete, care a avut nevoie de 2 ore, 43 de minute şi 34 de secunde pentru a termina cei 118 kilometri.