22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFormula 1: Jenson Button a câştigat Marele Premiu al Chinei

Formula 1: Jenson Button a câştigat Marele Premiu al Chinei

Pilotul britanic Jenson Button, de la McLaren-Mercedes, a câştigat, azi, Marele Premiu al Chinei, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul său Lewis Hamilton. Podiumul a fost completat de Nico Rosberg (Mercedes), iar pe locul patru a sosit Fernando Alonso (Ferrari). Locurile 5-10 au fost ocupate, în ordine, de Robert Kubica (Renault), Sebastian Vettel (Red Bull), Vitali Petrov (Renault), Mark Webber (Red Bull) , Felipe Massa (Ferrari) şi Michael Schumacher (Mercedes). După patru etape, Jenson Button conduce în clasamentul piloţilor cu 60 puncte, fiind urmat de Nico Rosberg cu 50 de puncte şi Lewis Hamilton 49 de puncte. În clasamentul constructorilor, lider este McLaren-Mercedes cu 109 puncte, urmată de Ferrari cu 90 de puncte şi Red Bull cu 73 de puncte. Următoarea cursă va avea loc în Spania, la Bercelona, în 9 mai.