17.3 C
miercuri, 17 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Universitatea Craiova - Poli Iaşi 2-1

Fotbal: Universitatea Craiova – Poli Iaşi 2-1

Universitatea Craiova a învins, astăzi, la Turnu Severin, cu scorul de 2-1 (0-0), pe Poli Iaşi, în etapa a 23-a a Ligii I. Golurile Ştiinţei a fost marcate de Iliev, în minutul 62 şi Prepeliţă în minutul 89. Pentru moldoveni a punctat Straton în minutul 84.
În finalul primei reprize, Universitatea putea beneficia de o lovitură de la 11 metri, dar arbitrul Alexandru Deaconu a lăsat jocul să continue la un fault clar comis de portarul ieşenilor asupra lui Florin Costea. Atacantul Ştiinţei a părăsit terenul, accidentat, imediat după faza respectivă.
După această victorie, alb-albaştrii au urcat pe locul al 14-lea. În etapa următoare, a 24-a, Craiova se deplasează la Bucureşti, pentru meciul cu Rapid.
Antrenorul Universităţii Craiova, Mark Wotte, a folosit următoarea formaţie: Lung – Bărboianu, Găman, Iliev, Bălace – Prepeliţă, Dilevski, Gângioveanu ('68 Barbu) – M. Costea, Dina ('79 Trică), Fl. Costea ('45 Al. Piţurcă).