9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Rezultatele din optimile de finală ale Ligii Campionilor

Fotbal: Rezultatele din optimile de finală ale Ligii Campionilor

Echipa spaniolă FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia germană VfB Stuttgart, învingând-o cu 4-0 în meciul retur din optimi, disputat pe teren propriu, după ce în prima manşă scorul a fost 1-1. Golurile echipei iberice au fost marcate de Messi ('13, '60) Pedro ('22) şi Bojan ('89). La oaspeţi, atacantul român Ciprian Marica a intrat pe teren în minutul 70, în locul lui Pogrebniak.
În celălalt meci al zilei, Bordeaux s-a impus cu 2-1 în faţa grecilor de la Olympiakos, după ce câştigaseră şi prima manşă cu 1-0.
Internaţionalul Gourcuff  a deschis scorul în minutul 5, iar Mitroglou a egalat în minutul 65. Chamakh a marcat golul victoriei gazdelor în minutul 88.

Iată rezultatele complete înregistrate în meciurile din optimile de finală ale Ligii Campionilor:

Arsenal Londra (Anglia) – FC Porto (Portugalia), scor general 6-2 (1-2 – în tur, 5-0 – în retur)

AC Fiorentina (Italia) –  Bayern Munchen (Germania), scor general 4-4 (1-2 – în tur , 3-2 – în retur)

Real Madrid (Spania) – Olympique Lyon (Franţa), scor general 1-2 (0-1 – în tur, 1-1 – în retur)

Manchester United (Anglia) – AC Milan (Italia), scor general 7-2 (3-2 – în tur, 4-0 – în retur)

FC Sevilla (Spania) – ŢSKA Moscova (Rusia), scor general 2-3 (1-1 – în tur, 1-2 – în retur)

Chelsea Londra (Anglia) – Internazionale Milano (Italia), scor general 1-3 (1-2 – în tur, 0-1 – în retur)

FC Barcelona (Spania) – VfB Stuttgart (Germania), scor general 5-1 (1-1 – în tur, 4-0 – în retur)

Girondins Bordeaux (Franţa) – Olympiakos Pireu (Grecia), scor general 3-1 (1-0 – în tur, 2-1 – în retur).

Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală şi pentru semifinale va avea loc vineri.