19.8 C
Știri de ultima orăActualitateJO de Iarnă: Românca Monika Gyorgy, penultima la schi fond 30 km start în bloc

JO de Iarnă: Românca Monika Gyorgy, penultima la schi fond 30 km start în bloc

Sportiva română Monika Gyorgy a ocupat locul 47, penultimul, în proba de schi fond 30 kilometri, start în bloc, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Vancouver.
Gyorgy a parcurs cei 30 de kilometri într-o oră, 44 de minute, 3 de secunde şi cinci zecimi.
Câştigătoarea titlului olimpic, sportiva poloneză Justyna Kowalczyk, a fost stabilită la fotofiniş, cu timpul de 1:30.33.7, fiind urmată de reprezentanta Norvegiei, Marit Bjoergen, la 3 zecimi de secundă, şi de finlandeza Aino-Kaisa Saarinen, la un minut şi cinci zecimi.
Dublă campioană mondială, Justyna Kowalczyk a obţinut a treia medalie la Vancouver, după cele de argint, la sprint, şi de bronz, în proba de urmărire.